شیر اطمینان آبگرمکن

شیر اطمینان چیست؟

شیر اطمینان یا Relief valve گونه‌ای از شیرهای صنعتی است که جهت تنظیم، کاهش و ثابت نگه داشتن فشار خروجی شیر در خطوط انتقال، شبکه و توزیع آب‌های آشامیدنی و نفت خام و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد دیگر این شیرها در زمان ایجاد نوسان در فشار ورودی به سیستم می‌باشد. این شیرها اواع مختلفی دارند که در ادامه به طور مفصل در مورد عملکرد آن‌ها و تفاوتشان بحث خواهد شد.

هدف استفاده از شیر اطمینان

در زندگی امروزی نیاز به فشار بالا در سیالات، آبگرم و… باعث ورود وسایلی به خانه شده است که دارای فشار بالا هستند. از طرفی داشتن فشار بالا در این وسایل بسته به طراحی‌شان داری حد استاندارد و حد بالاتر از استاندارد است. از جمله این وسایل می‌توان به آبگرمکن‌ها، دیگ‌های بخار، پمپ‌های آب و غیره اشاره کرد. طبیعی است که در این وسایل فشار و یا حجم بخار ایجاد شده ثابت نیست و بسته به شرایط نوساناتی دارد. در وسایل با فشار متغیر به دلیل امکان ایجاد خطر و برای حفاظت از زندگی و اموال در این گونه محل‌ها باید ابزاری وجود داشته باشد تا مازاد فشار را خارج نماید. این وسایل کنترل کننده انواع متفاوتی دارند اما در این نوشته شیر اطمینان مورد ارزیابی قرار گرفته است. هدف از استفاده از شیر اطمینان، خارج کردن حجم ماده اضافه و کاهش فشار در مخازن ثابت است.

شیر اطمینان آبگرمکن
شیر اطمینان آبگرمکن

چگونگی کارکرد شیر اطمینان

چگونگی کارکرد شیرهای اطمینان بسته به نوع آن متفاوت است. در زیر به بررسی چگونگی کارکرد انواع شیر اطمینان پرداخته‌‌ایم.

  • شیر اطمینان فنردار:

این شیر اطمینان به شکل استوانه است. در ورودی این استوانه، یک سوپاپ قرار گرفته و در پشت آن یک فنر وجود دارد. همچنین در کنار فنر یک مجرای خروجی قرار دارد که محل خروج بار اضافه در مخزن است. انتهای این استوانه نیز پیج تنظیم قرار دارد. حال که با ساختار این شیر اطمینان آشنا شدید، به شیوه کار آن خواهیم پرداخت. ورودی این نوع از شیر اطمینان به لوله‌ای متصل می‌شود که مستقیما از منبع سیال خارج شده است. زمانی که این مخزن افزایش فشار داشته باشد، از طریق لوله خروج سیال را به ورودی شیر اطمینان ارسال می‌کند. در این مرحله با افزایش فشار سیال، به سوپاپ فشار وارد شده و سوپاپ این نیروی اعمالی را به فنر منتقل می‌کند. زمانی که فشار از حد نرمال بالاتر رود، فنر فشرده شده و بالا می‌رود. با بالا رفتن فنر، سوپاپ جا به جا شده و سیال از مجرای ایجاد شده در کنار سوپاپ و با استفاده از مسیر انحرافی جدار شیر خارج می‌شود. محاسبات میزان فشار و مقدار فعال شدن شیر، با استفاده از قانون هوک و بررسی استاتیکی نیروی‌های اعمالی به سوپاپ مقدور خواهد بود. پیج تنظیم انتهایی شیر با فشردن فنر، و تغییر نیروی اعمالی به سوپاپ، میزان تحمل در مقابل فشار را تغییر داده و ظرفیت شیر را تغییر می‌دهد.

  • شیر اطمینان ساچمه‌ای:

این مدل از شیرهای اطمینان متشکل از یک بدنه استوانه‌ای، یک ساچمه، پیج تنظیم و محل خروج در جداره می‌باشد. در این مدل از شیرهای اطمینان، باز هم شیر مستقیما به مخزن سیال متصل می‌شود. در پشت ورودی شیر ساچمه قرار دارد. زمانی که فشار افزایش می‌یابد، با افزایش فشار، نیروی اعمالی به ساچمه بر نیروی وزن ساچمه غلبه کرده و آن را به بالا می‌راند. بعد از بالا رفتن ساچمه و باز شدن راه خروج، سیال از سوراخ جداره خارج شده و با کاهش مقدار سیال فشار آن نیز  کاهش می‌یابد. پیج تنظیم در این مدل برای میزان جابه‌جایی ساچمه کاربرد دارد و با تنظیم آن می‌شود مقدار باز بودن محل خروج جداره شیر را تعیین کرد.

شیر اطمینان آبگرمکن
شیر اطمینان آبگرمکن
  • شیر اطمینان غشایی:

این مدل از شیر‌ها نسل جدید هستند و با توجه به هزینه بر بودن در استفاده عمومی مطرح نیستند و استفاده‌های موردی و خاص دارند. این شیر هم مشابه سایر شیرها دارای بدنه‌ای استوانه شکل و محل خروج است اما پیچ تنظیم ندارد و به جای ساچمه یا سوپاپ درون آن یک غشا وجود دارد که در داخل آن ماده‌ای خاص قرار میگیرد. شیوه عملکرد این شیرها به اینگونه است که با افزایش فشار جانبی حول غشا، غشا فشرده شده و با فشرده شدن غشا سیال با فشار بالا می تواند خود را به محل خروج برساند.

شما می توانید با بازدید از محصولات آبگرمکن میلان گاز از آخرین و جدیدترین تولیدات شرکت میلان آگاه شوید. برای ثبت سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43183337 ☎️ 43183981 ☎️ 43183881 ☎️ 01143182020 تماس حاصل فرمایید یا با شماره فکس (دورنگار) 01143183882 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *