آبگرمکن گازی

آبگرمکن دستگاهی است که آب گرم مورد نیاز خانه و ساختمان و حتی مکان‌های صنعتی را فراهم می‌کند. اینکه یک آبگرمکن چطور این کار را انجام می‌دهد به نوع آن و نحوه کارکردش بستگی دارد. آبگرمکن گازی، آبگرمکنی است که با استفاده از انرژی محصول سوختن گاز، آب را به دمای مطلوب می‌رساند.

نکات ایمنی و استفاده از آبگرمکن گازی

استفاده از آبگرمکن‌ها حائز شرایطی است تا کمترین خطر را متوجه مصرف کننده کند. این شرایط و نکات ایمنی به شرح زیر هستند:

انتخاب آبگرمکن مناسب با فضا:

متناسب با متراژ خانه‌ی خود آبگرمکنی را انتخاب و تهیه نمایید. ظرفیت هر آبگرمکن بسته با اندازه مشعل آن و همچنین اندازه مخزن آن است. برای این منظور خوب است بدانید که برای متراژ کمتر از 50 متر مربع است، بهتر است از آبگرمکن ایستاده استفاده شود. همچنین در نظر داشته باشید برای هر واحد مسکونی باید یک آبگرمکن نصب گردد.

آبگرمکن گازی
آبگرمکن گازی

داشتن فضای نصب مناسب:

برای بهره برداری درست از آبگرمکن باید آن را در محیطی قرار داد که فاصله مناسب از سایر وسایل داشته باشد. فضای مورد نیاز برای نصب آبگرمکن، فضایی معادل 2 متر مربع است. همچنین اگر از نوع آبگرمکن دیواری استفاده می‌نمایید در خاطر داشته باشید که حداقل ارتفاع لازم برا نصب 1 متر است. اما به طور دقیق باید نصب به گونه‌ای باشد که شما و سایر کاربران به راحتی شعله پیلوت را مشاهده نمایید.

در کنار این موارد در خاظر داشته باشید محل نصب باید به گونه‌ای باشد که باز و بسته کردن آبگرمکن به راحتی صورت بگیرد. همچنین جدا از نصب آبگرمکن در محیط‌های بسته و متروک نظیر زیرزمین و انباری پرهیز کنید. در خاطر داشت باشید اگر آبگرمکن را در محیط باز نصب نموده‌اید باید حتما این محیط سر پوشیده باشد و آبگرمکن از یخ زدگی و وزش باد در امان باشد.

مورد دیگر در مورد فضای نصب آبگرمکن آن است که نباید روی کفه چوبی یا مواد قابل اشتعال نصب گردد. از سوی دیگر نصب آبگرمکن در مجاورت مواد قابل اشتعال هم خطر آفرین است.

نصب در محیط با تهویه مناسب:

محل نصب باید تهویه هوای مناسب داشته باشد و اکسیژن مناسب را برای سوختن در اختیار آبگرمکن قرار دهد. همچنین در نظر داشته باشید، اگر آبگرمکن شما از نوع دیواری‌ست اکیدا از نصب آن در حمام یا سرویس بهداشتی خودداری نمایید. در خاطر داشته باشید اگر به ناچار آبگرمکن را در آشپزخانه نصب نمودید بهتر است که از فن تهویه هوا هم بهره ببرید.

نصب ایمن:

برای نصب حتما از متخصصان زبده و کاربلد استفاده نمایید. همچنین از محکم بودن اتصالات آبگرمکن و ثابت بودن آبگرمکن اطمینان حاصل کنید.

داشتن دودکش مجزا:

برای استفاده از انواع آبگرمکن‌های گازی حتما دودکش مجزا استفاده نمایید و بهتر است قطر لوله خروجی متناسب با توان آبگرمکن در نظر گرفته شود. همچنین از مشترک بودن این دودکش با دودکش هود، بخاری و سایر خروجی‌ها جدا پرهیز کنید. همچنین داشتن کلاهک اچ شکل (H) برای خروجی لازم و ضروری است. فاصله استاندارد دودکش از محل خروج دود 25 سانتی متر است و بهتر است نصب به گونه‌ای باشد که دودکش و محل خروج دود آبگرمکن در یک راستا باشند.

آبگرمکن گازی
آبگرمکن گازی

تعمیرات:

ممکن است آبگرمکن شما با مشکلاتی نظیر روشن نشدن، گرمای کم، نشت آب و… مواجه شود. در این زمان‌ها از متخصص این امر و مراکز مجاز تعمیرات آبگرمکن کمک بگیرید و جدا از تعمیر توسط خود دوری کنید.

بررسی ادواری:

در خاطر باشید که به صورت دوره‌ای سرویس‌های ادواری انجام دهید و از سلامت آبگرمکن خود اطمینان حاصل نمایید. در صورت تشخیص مشکل به سرعت با مراکز معتبر تماس برقرار کرده و مشاوره مناسب را دریافت نمایید.

نیاز نداشتن به آبگرم در مدت طولانی:

اگر برای مدت طولانی از آبگرمکن خود استفاده نخواهید کرد، در نظر داشته باشید برای جلوگیری از بروز حادثه ابتدا شیر گاز را ببندید. سپس اگر پیلوت آبگرمکن شما برقی می‌باشد حتما آدابتور آبگرمکن را از برق جدا نمایید و باتری ها را خارج نمایید. همچنین شیر ورود آب را نیز ببندید. اگر احتمال می‌دهید که به دلیل سرمای هوا احتمال یخ زدن آب وجود دارد بهتر است تا لوله‌های آب متصل به آبگرمکن را تخلیه نمایید. به عنوان نکته پایانی در نظر داشته باشید که هیچ وسیله‌ای را به آبگرمکن متصل نکنید و از گذاشتن سایر وسایل بر روی آبگرمکن جدا خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *